Čo nás čaká v roku 2023
Keby sme mali vešteckú guľu, povieme vám to presne a hneď.
Ale nemáme.
Táto doba je za posledných 40 rokov nová pre všetkých. Nová z pohľadu politického, ekologického, spoločenského aj ekonomického. Je zaujímavé ju sledovať a my v LEMONPIE vďaka našim povahám ju sledujeme skôr s fascináciou a zvedavosťou ako so strachom a úzkosťou.
V oblasti realít sa pohybujeme niečo vyše 6 rokov a máme už čo to navnímané z pohľadu vývoja trhu, spotrebiteľského správania či investičnej nálady a ekonomickej gramotnosti Slovákov. Naše pôsobenie v Bratislave a okolí trochu skresľuje náš názor na celoslovenskú úroveň, ale zas až tak optimistické by sme neboli ani tu, v “bratislavskej kaviarni”.
Aktuálne všetci vnímame, že sa kolesá začali točiť pomalšie. Kupujúci, ktorí spĺňajú kritériá pre získanie hypotekárneho úveru už nemusia byť v strese, že im nehnuteľnosť niekto tak povediac “vyfúkne od večera do rána”. Ponuka bytov sa v niektorých lokalitách zdvoj až strojnásobila. Váhy sa preklopili na stranu kupujúceho.
Keď začala pandémia, len málo “smrteľníkov” verilo, že ceny nehnuteľností nebudú klesať. Mali sme k tomu veľa rozhovorov a nikto neveril, že pandémia nespôsobí pokles cien. Trh síce na pár týždňov zamrzol, koniec koncov ako všetko, ale to, čo sa začalo diať potom, asi nikto nečakal. Úroveň rastu cien prekvapil aj tých najoptimistickejších odborníkov z oblasti realít či financií a investovania.
Trh s nehnuteľnosťami na rozdiel od iných investičných produktov dobieha realitu s niekoľko mesačným oneskorením a tak investori majú čas rozhodnúť sa a konať. Nie je tomu inak ani teraz. Kým sme začali cítiť vplyv vojny na Ukrajine a rast inflácie, prešlo niekoľko mesiacov a až ku koncu leta začal trh reagovať spomalením dopytu, nie však poklesom ceny realít.
Väčšina odborníkov a ľudí z fachu sa zhoduje na tom, že plošný pokles cien sa zatiaľ nechystá. Bratislava má tiež to šťastie, že je metropolou. Malou, slovenskou, ale je. A to je to, okrem stáleho nedostatku bytov na Slovensku, čo podrží ceny nehnuteľností v tomto regióne na úrovni, na ktorú za posledné obdobie enormne narástli. Dokonca stále môžeme sledovať mierny nárast.
Recesia nás ešte len čaká, nezamestnanosť je stále na nízkej úrovni. K zmene cien môže dôjsť, keď jej miera stúpne, aj to sa bude podľa už zažitých recesii týkať najprv rekreačných nehnuteľností, potom nehnuteľností v okrajových častiach mesta, rodinných domov v satelitoch hlavného mesta. Vznikne totiž percento ľudí, ktorí vzhľadom na vysoké ceny energií, infláciu a vysoké úrokové sadzby hypoték budú meniť vlastníctvo nehnuteľnosti za nájom.
Podľa odborných zdrojov je realitný trh, ktorý sa mení na trh kupujúceho predzvesťou prichádzajúcej krízy. Prejavuje sa to zamrznutím trhu; ľudia prestanú nakupovať a predávajúci neznižujú ceny. Rozhýbu to ľudia, ktorí budú musieť nehnuteľnosť predať a začnú ceny znižovať. Zvyčajne je to otázkou dvoch až troch rokov.
Každopádne, trh s nehnuteľnosťami je jednou z najdôležitejších častí ekonomiky a centrálne banky ho veľmi pozorne sledujú a korigujú.
Reality sú a vždy boli vyhľadávaným druhom investovania u Slovákov a nie je tomu inak ani teraz. Odporúčame poradiť sa s vašim finančným poradcom a prejsť si vaše investičné ciele a existujúce portfolio spolu s ním.
Tak si držme klobúky a peňaženky.
Mária a Jana