10 vlastností správneho realitného makléra
Ak desaťkrát poviete áno, ten môj realiťák je práve takýto, vybrali ste si dobre. Zo všetkého najdôležitejšie sú dve veci:
Záleží mu na tom, aby si s klientom vytvoril vzťah a potrpí si na to, aby klienta opakovane zásoboval hodnotnými informáciami.
1. Výhodné je, ak je oblasť realít hlavnou náplňou jeho pracovnej činnosti. Ak je to pre neho len bokovka a maklér je povedzme najmä majiteľom fitnescentra a nehnuteľnostiam sa venuje len po večeroch, nebodaj cez víkend a chce od vás, aby ste obhliadky absolvovali tiež len cez víkend, nechcete ho.
2. Prezentácia je dôležitá. Úplné minimum je fotka, telefón a email. Nie je prijateľné poskytnúť jeden kontakt na celú kanceláriu. Vy hľadáte človeka, pretože biznis s realitami stojí na vzťahu. Vyhľadajte si makléra, prezrite si, čo ponúka a fotky, akými svoju ponuku prezentuje. Ak kvalita nestojí za veľa, hľadajte ďalej, pretože správny realitný agent vie, že predávajú oči a ak nevie urobiť kvalitné fotografie či video sám, neváha za to zaplatiť profesionálovi.
3. Uverejňuje dokonalé inzeráty bez chýb. Nechýba v nich informácia, či je cena uvedená vrátane provízie. V portfóliu má rozumné nehnuteľnosti za rozumné trhové ceny. V reportoch, na ktorých sa spolu dohodnete, budete mať zhrnuté čierne na bielom ako obchod napreduje a ako dopadli obhliadky, vrátane zádrheľov a možností ako ich riešiť. Je proaktívny, nie je potrebné „prenasledovať ho“ alebo sa znepokojovať, že neberie telefón.
4. Neoháňa sa nízkou províziou, pretože tá môže znamenať chabé služby.
5. Neoháňa sa ani veľkosťou realitky (ak už niečím, tak skôr rokmi pôsobenia v realitnom biznise). Ak maklér poskytuje kompletné služby a predaj nehnuteľnosti doťahuje dokonca, bývá časovo vyťažený a tak neponúka viac ako 20 nehnuteľností naraz. Ak ich má on sám v ponuke 50, nemôže byť v jeho silách venovať sa im dostatočne starostlivo.
Správny realitný agent nie je ten, ktorý vám volá na základe súkromnej inzercie a vnucuje vám svoje služby. A ak áno, pôjde o neskúseného či začiatočníka, ktorý využíva každú z možností ako sa dostať k zákazke.
6. Ten správny človek pre vás je príjemný (strávite spolu veľa času a najmä ak nastanú ťažkosti, bude dôležité mať po svojom boku niekoho, kto je vám sympatický). Samozrejme, nehľadáte najlepšieho priateľa, skôr advokáta.
7. Nie je len reaktívny, ale proaktívny. Etický. Nemá problém povedať vám, že to, čo hľadáte, je v danej lokalite nemožné, no navrhne riešenia.
8. Ostáva v nenásilnom kontakte, aj keď je už kúpené/predané a viete, že sa na neho môžete kedykoľvek obrátiť.
9. Správneho realiťáka spoznáte tak, že sa na začiatku veľa pýta. Potrebuje totiž zistiť vaše priority a potreby a v závere prvého stretnutia jasne a zrozumiteľne s klientom preberie, ako bude proces prebiehať a čo presne ho čaká. Na ďalšie stretnutia, ktoré už spravidla prebiehajú pri obhliadkach, prichádza pripravený a dozviete sa to tak, že nezabudol, aké sú vaše priority a potreby. Môžete si ho pokojne vyskúšať:)
10. A desiata vlastnosť? Ing. Mária Makovníková, expertka na reality, sumarizuje: „Podľa nás z Lemonpie je správnym realiťákom ten, kto vás vie počúvať a dopraje si čas, aby vás navnímal. Vie pospájať praktické veci s potrebami a snami klientov a dokáže správne nastaviť celú kampaň predaja či hľadania nehnuteľnosti. Vie skvele usmerniť a sprevádzať.„
Ako ho teda nájsť?
Odporučenie od dôveryhodného zdroja je nepriestrelné a najdôležitejšie. Využite sociálne siete. Oslovte svojich priateľov a rodinu a poproste ich o referencie, ktoré sa opierajú o ich osobnú skúsenosť. „Hľadám sympatického realiťáka, ktorý nebude mať čierne lesklé sako, biele špicaté topánky a tendenciu zodrať ma z kože,“ prečítali sme si práve na FB profile jednej z našich známych. Do hodiny mala v odpovediach crème de la crème bratislavských realitných agentov aj s kontaktami a mohla si vyberať.